info@nashezdrave.eu

Кожни промени в хода на стареенето и начини за тяхното облекчаване

Грижа за кожата - най-ефективните активни съставки

Кожата и нейната функция

Кожата е най-големият орган на човешкото тяло, а също и най-видимият. Основните му задачи са защита от нежелани влияния на външната среда, регулиране на количеството вода в организма, регулиране на имунната система, както и производството на хормони. В много случаи кожата е “огледало” на физиологичните, но и на патологичните процеси, протичащи в организма. Обикновеният физически преглед на кожата вече може да разкрие нивото на хидратация и хранителния статус и, обратно, прегледът на кожата може да разкрие болестни състояния като хепатит, анемия или дори инсулинова резистентност.

По време на процеса на стареене кожата претърпява много сложни промени, които засягат различни аспекти на нейната структура и функция. На повърхността тези промени най-често се изразяват в изтъняване на кожата, сухота, зачервяване, неравномерна пигментация, образуване на бръчки и тъмни петна, загуба на еластичност и много други прояви. Най-засегнати са областите, които са хронично изложени на ултравиолетовите лъчи на слънцето през целия живот. В допълнение към неконтролируемите фактори, които неизбежно водят до влошаване на състоянието на кожата с възрастта при всеки човек, съществуват и много контролируеми фактори на околната среда, за които е доказано, че влияят върху динамиката и степента на свързаните с възрастта промени. Тази категория включва тютюнопушене, консумация на алкохолни напитки, различни лекарства, но също така и общ начин на живот и хранене.
Важна част от кожата са т.нар. дермални аднекси или производни на кожата, които са косми, косми, нокти и различни видове екзокринни жлези. Те, както и кожата, са подложени на възрастови промени. Най-често срещаните са накъсване и загуба на коса, загуба на пигментация, нарушаване на структурата на ноктите или промени в дейността на потните жлези.

В допълнение към промените в начина на живот и премахването на други рискови фактори, съществуват редица възможности (с изключение на пластичната хирургия), за които благодарение на интензивните изследвания в областта на дерматологията е доказано, че имат положителен ефект върху различни аспекти на естественото стареене на кожата. Тези продукти най-често осигуряват допълнителна защита срещу неблагоприятните въздействия на околната среда, насърчават самовъзстановяването и подобряват хидратацията.

Резултати от изследвания в областта на дерматологичните грижи…

Изследванията през последните години показват, че един от кандидатите за ефективна дерматологична грижа в контекста на стареенето на кожата са екстрактите от растението Opuntia ficus-indica, известно още като Opuntiaсмокиня. Както in vitro, така и in vivo проучванията показват, че екстрактите от Opuntia имат антиоксидантно и противовъзпалително действие. Чрез стимулиране на протеините филагрин и лорикрин, които са общи компоненти на зрелите кератиноцити (кожни клетки), тези екстракти могат да подобрят бариерната функция на кожата. Биоактивните вещества в бодливата круша могат също така да ускорят регенерацията на клетките и по този начин да окажат положително въздействие върху заздравяването на раните. Интересен възможен ефект на маслото от бодлива круша, който също е изследван в лабораторни условия, е неговият антимикробен ефект, което предполага възможно използване при лечение на кожни инфекции.

В заключение

В допълнение към положителното му въздействие върху кожата, някои изследвания показват потенциални ефекти върху различни хронични заболявания, като коронарна болест на сърцето, причинена от атеросклероза, стеатоза (стеснение) на черния дроб и дори възможни благоприятни ефекти за облекчаване на симптомите след прекомерна консумация на алкохол.

Купете

Източници:

Del Socorro Santos Díaz M, Barba de la Rosa AP, Héliès-Toussaint C, Guéraud F, Nègre-Salvayre A. Opuntia spp.: Characterization and Benefits in Chronic Diseases. oxid Med Cell Longev. 2017;2017:8634249.
Nakahara T, Mitoma C, Hashimoto-Hachiya A, Takahara M, Tsuji G, Uchi H, Yan X, Hachisuka J, Chiba T, Esaki H, Kido-Nakahara M, Furue M. Антиоксидантният екстракт от Opuntia ficus-indica активира AHR-NRF2 сигнализацията и повишава експресията на Filaggrin и Loricrin в човешки кератиноцити. J Med Food. 2015 Oct;18(10):1143-9. d
Bonté F, Girard D, Archambault JC, Desmoulière A. Промени в кожата по време на стареене. Subcell Biochem. 2019;91:249-280.

Д-р Мартин Клайн завършва Медицинския факултет на университета “Коменски” през 2012 г., където понастоящем работи като изследовател и преподавател. Той работи и върху здравословното хранене.

© 2021 nashezdrave.eu