info@nashezdrave.eu

Хондропротектори или с други думи “здрави стави”

Стави и ставни заболявания - причини и решения
Хондропротектори

Хондропротектори или с други думи “здрави стави”

Страдате ли и вие от болки в ставите? Неприятни болки, които все по-често засягат не само хората на петдесет години, но и по-младите и спортистите. Болката при ходене, сковаността или отслабването на мускулите са типични сигнали, че нещо не е наред със ставите ви. Избягвайте проблемите със ставите си и им осигурете достатъчно грижи. Най-добрият начин да насърчите здравето и здравината на ставите е да приемате хондропротектори, известни още като продукти за ставно хранене.

Какво представляват хондропротекторите?

Терминът “хондропротектори” се отнася до вещества, които помагат за защита на ставната тъкан от увреждане и износване. Ние ги използваме като хранителна добавка. Тяхната функция е да подпомагат регенерацията на ставната тъкан, да създават защита и да предотвратяват разрушаването на хрущяла. Те имат способността да стимулират производството на хиалуронова киселина, която е от съществено значение за поддържане на еластичността и хидратацията на хрущяла. Те спомагат за намаляване на възпалението, болката в ставите и могат да възстановят функцията на ставите.

Как да ги получим?

Обикновено получаваме хондропротектори от животински и растителни източници, най-често от екстракти от рибни, растителни и животински протеини. Например екстрактите от куркума, червен пипер и ориз са с високо съдържание на глюкозамин и хиалуронова киселина. Животинският хрущял се използва за производството на различни лекарства, тъй като от него се извличат колаген и хондроитин. Най-типичният източник на хондропротектор е рибата, под формата на рибено масло.

болка

Видове хондропротектори

Най-често използваните хондропротектори са:

  • Глюкозамин
  • Хондроитин сулфат
  • MSM

Други хондропротектори включват например:

  • Хиалуронова киселина
  • Boswellia serrata – екстракт от дървото Boswellia (получен от кората му)
  • Куркумин – той има противовъзпалително и антиоксидантно действие, или екстракт от авокадо и соя.

Глюкозамин

Глюкозаминът е аминозахарид намиращ се в хрущяла, който подпомага образуването и възстановяването на хрущяла. Съществуват два основни вида глюкозамин: глюкозамин сулфат и глюкозамин хидрохлорид.

  • Глюкозамин сулфат: е една от най-често използваните форми на глюкозамин в хранителните добавки. Именно комбинацията от глюкозамин и сулфат се предполага, че подобрява усвояването му в организма. Смята се, че тя може да предотврати разграждането на ставната хрущялна тъкан.
  • Глюкозамин хидрохлорид: представлява комбинация от глюкозамин и водороден хлорид, която подобрява неговата трайност и стабилност. Ефективно намалява болката в ставите и подобрява тяхната функция, особено при хора с остеоартрит.

Глюкозаминът се получава от животински източници, главно от техните тъкани. Най-често използваните източници са: черупки на мекотели, животински кости и гъби. Той е подходящ хондропротектор, използван за лечение и профилактика на ставни и костни заболявания. Може да се намери в твърда форма – таблетки или под формата на крем и мехлем.

Хондроитин сулфат

Хондроитин сулфатът е естествено срещащо се в организма съединение и съществена част от хрущяла. Той може да се намери и като хранителна добавка (често в комбинация с глюкозамин). Обикновено се използва за борба със симптомите на остеоартрит – заболяване на ставите, при което хрущялът в края на костите се износва.

Натрупването му в ставите отнема време, затова го считаме за добавка с по-бавно действие. Повечето хранителни добавки с хондроитин произхождат от животни. Той може да се открие в някои храни от животински произход, включително яхнии, костни бульони, супи и ястия, които съдържат парчета месо със съединителна тъкан.

Има ли разлика между глюкозамин и хондроитин?

И двете са хранителни добавки и са сред хондропротекторите, които използваме за лечение на ставни заболявания. Наричаме ги градивни елементи. Глюкозаминът е аминомонозахарид, той предпазва и възстановява хрущялната тъкан, като намалява възпалението и болката в ставите.

Хондроитинът е съставна част на хрущялната тъкан и на протеогликаните, които изграждат нейната структура. Той действа като противовъзпалително средство, като спомага за подобряване на еластичността и налягането на хрущяла.

Разликата може да се види в действието и ефектите на отделния хондропротектор.

Хиалуронова киселина

Хиалуроновата киселина играе важна роля в заздравяването на рани, здравината на костите, здравето на кожата и други телесни функции и системи. Нейната основна роля е да задържа вода, за да поддържа тъканите влажни и смазани.

Той е от съществено значение за нашите стави, като запълва пространството между костите и смазва тъканите. Недостигът на тази киселина може да причини неприятна болка в резултат на търкането на костите една в друга.

Тя може да бъде допълнена с различни хранителни добавки. За хора над 40-годишна възраст препоръчителната дневна доза е 80 – 200 mg на ден. Приемането на такава доза в продължение на поне два месеца значително намалява болките в ставите.

MSM

Заслужава да се спомене и органичното съединение MSM – метилсулфонилметан, което съдържа сяра и се използва за подобряване на функцията на ставите. При остеоартритни ставни заболявания то служи за облекчаване на болката и подпомага образуването на колаген, който е основен компонент на хрущяла.

Полезни съвети в заключението

Предотвратете неприятната болка в ставите и опитайте нашия продукт Chondro Complex, който е създаден за най-ефективна подкрепа на ставите, костите и хрущялите. Той съдържа МСМ, хондроитин, глюкозамин и витамин С.

Източници:

The Effect of Methylsulfonylmethane on Osteoarthritic Large Joints and Mobility | Pagonis | International Journal of Orthopaedics (ghrnet.org)

Expert Q&A: Glucosamine and Chondroitin for OA (arthritis.org)

Glucosamine and Chondroitin for Osteoarthritis | NCCIH (nih.gov)

The effects of an oral preparation containing hyaluronic acid (Oralvisc®) on obese knee osteoarthritis patients determined by pain, function, bradykinin, leptin, inflammatory cytokines, and heavy water analyses | SpringerLink

Chondroprotective Factors in Osteoarthritis: a Joint Affair – PMC (nih.gov)

© 2021 nashezdrave.eu