info@nashezdrave.eu

Идеално кръвно налягане: митове и факти за идеалното кръвно налягане

Кръвно налягане
Идеално кръвно налягане

Идеално кръвно налягане: митове и факти за идеалното кръвно налягане

Идеално кръвно налягане – знаем, че би било чудесно да го постигнем, но често не знаем какви точно стойности да търсим. Тъй като здравето на сърцето и идеалното кръвно налягане са в основата на дълголетието, е изключително важно да сме информирани. Четете нататък – развенчаваме всички митове по отношение на домашните рецепти за кръвно налягане, неговите симптоми и практики как да го понижим.

Приблизително половината от хората не знаят, че имат високо кръвно налягане, тъй като в ранните етапи на заболяването не изпитват никакъв дискомфорт.

12-те най-разпространени мита за кръвното налягане:

  1. Ако се чувствам добре, не мога да имам високо кръвно налягане.
  2. Хипертонията може да бъде излекувана.
  3. Виното е здравословно за сърцето, така че мога да пия колкото си искам.
  4. Не мога да направя нищо срещу наследственото високо кръвно налягане.
  5. Нямам никакви проблеми, достатъчно е от време на време лекарят да измерва налягането ми.
  6. Ако кръвното ми налягане се понижи под въздействието на лекарството, мога да спра приема му.
  7. Не гълтам не сдъвкана храна, така че няма опасност от високо кръвно налягане.
  8. Използвам само кошерна или морска сол, които са с ниско съдържание на натрий, така че контролирам консумацията си.
  9. Не съм с наднормено тегло, не пуша, така че няма риск да страдам от високо кръвно налягане.
  10. Високото кръвно налягане е същото като ускорената сърдечна дейност.
  11. Високото кръвно налягане има редица симптоми, по които лесно можем да го разпознаем.
  12. Хората с високо кръвно налягане са нервни, потят се, имат проблеми със съня и зачервяват лицето си; аз не страдам от нито едно от тези неща, така че не мога да имам високо кръвно налягане.

Подготвихме подробен преглед на информацията, която трябва да знаете за кръвното налягане.

Какво точно означава кръвното налягане?

Сърцето е малка, но мощна помпа, която бие постоянно. Налягането, създавано от сърцето за изпомпване на кръвта през кръвоносните съдове, се нарича кръвно налягане.

Със свиването на сърдечните мускули кръвта се изтласква през артериите – появява се систолична (горна) стойност на кръвното налягане.

Диастолната (долна) стойност е остатъчното налягане преди следващото съкращение на сърдечния мускул. Оптималната стойност на кръвното ви налягане трябва да е в рамките на 120/80 mmHg.

Какви са симптомите на високото налягане?

За съжаление, често няма. Ако налягането се повишава незабележимо, постепенно в продължение на години, тялото свиква с него. Ако не беше апаратът за измерване на кръвното налягане, дори нямаше да знаете, че имате високо кръвно налягане. Това се случва дори при тревожно високи стойности на налягането. Ако налягането се повиши рязко, може да почувствате симптоми.

За много хора високото кръвно налягане е главоболие. Възможно е да усещате задух, изтръпване на пръстите или крайниците си или да ви тече кръв от носа. Тези симптоми невинаги означават високо кръвно налягане и дори обратното, високото кръвно налягане невинаги ги показва.

Какви стойности вече се считат за високо кръвно налягане?

Оптималните стойности на кръвното налягане при здрав човек са до 120/80 mmHg. Стойности над 140/90 mmHg, измерени в покой, показват високо кръвно налягане. В същото време това са и праговите стойности, при които трябва да се започне лечение на хипертония.

При повечето лекувани пациенти целевото кръвно налягане е под 130/80 mmHg. Дори при пациенти в напреднала възраст над 65 години то не трябва да надвишава стойности от 140/80 mmHg. При измерването на кръвното налягане е важно да се измерва и сърдечната честота: около 60 удара в минута е оптималната стойност. Сърдечна честота над 80 удара в минута в покой се счита за рискова при хипертониците, независимо от възрастта.

Какви са дългосрочните рискове от високото кръвно налягане?

Ако не се лекува, високото кръвно налягане може да доведе до множество здравословни проблеми, включително инфаркт, проблеми с кръвообращението и бъбречни нарушения. То е и една от най-честите причини за инсулт.

Сред органите високото кръвно налягане засяга главно сърцето, мозъка, кръвоносните съдове, бъбреците и очите. Пациентите с хипертония имат и 2,5 пъти по-висок риск от развитие на диабет. Освен това на него се приписват слепота и когнитивни нарушения. Неконтролираната хипертония причинява сърдечносъдови заболявания и инсулти в световен мащаб, но тя е предотвратима.

Хипертонията, като едно от най-често срещаните хронични заболявания, е рисков фактор за много други сърдечносъдови заболявания, като сърдечна недостатъчност, мозъчен инфаркт, хронична исхемична болест на сърцето и инфаркт на миокарда. Затова то трябва да се лекува рано, за да се предотврати развитието на много сериозни усложнения.

Знаете ли например, че до 2025 г. се очаква до 1,56 милиарда възрастни по света да страдат от хипертония? В световен мащаб повече от един на всеки трима възрастни има високо кръвно налягане. По данни на Световната здравна организация хипертонията засяга повече от 1,28 милиарда души по света, но само 1 от 5 души контролират високото си кръвно налягане.

В момента в Словакия повече от един милион пациенти се наблюдават за хипертония. Проучванията сочат, че до 50 % от всички хипертоници са неконтролирани, така че броят на хората с хипертония в Словакия би трябвало да достигне два милиона.

Какво повишава кръвното налягане?

Кръвното налягане се повишава от няколко фактора, които са свързани с настоящия начин на живот. Високото кръвно налягане е най-често срещано при затлъстяване, но прекомерното пиене, тютюнопушенето, липсата на физическа активност и стресът също са проблеми, въпреки че високото кръвно налягане може да бъде и наследствено.

Високо налягане при бременност

Ако сте диагностицирани с хипертония по време на бременност, лекарят ще избере лекарства, които са безопасни при бременност и се използват от дълго време. Хипертонията по време на бременност изчезва след раждането. В същото време бъдете внимателни и по-късно, защото рискът от развитие на артериална хипертония при Вас е по-висок.

Понякога при бременност високото налягане се появява заедно с повишено отделяне на белтък в урината. Това състояние се нарича прееклампсия. Прееклампсията се появява най-често през последния триместър на бременността.

Какво да направя, за да нямам високо налягане?

  • Движете се редовно: най-добре е да ходите пеша, да плувате, да карате колело и да практикувате други спортове за издръжливост.
  • Откажете се от цигарите и прекомерното пиене.
  • Коригирайте диетата си, за да намалите приема на сол и да поддържате разнообразна храна. Вместо да солите постоянно, експериментирайте с билки и подправки.
  • Не преяждайте. Определете си 8-часов прозорец, в който да се храните, и не яжте и не пийте нищо, което съдържа калории, през останалите 16 часа от деня, включително съня. Тялото ви се нуждае от почивка от постоянния прием на храна.
  • Научете се да се справяте със стреса, за да избегнете ненужното безпокойство. Можете да се обърнете към терапевт или треньор.

Домашни рецепти за високо кръвно налягане

Можете да опитате чесън, цвекло или спанак, за да намалите налягането. От билките благоприятен ефект върху налягането се приписва на глог, бял равнец и липа. Въпреки това ги разглеждаме само като допълнение към лечението, не ги използвайте, за да замените препоръката на лекаря и предписаните от него лекарства. Също така хранителните добавки като магнезий, омега-3 капсули и витамини от група В могат да помогнат за поддържане на здравето на сърцето. Важно е обаче да помните, че те все пак са хранителни добавки и не е идеално да разчитате само на тях.

Надяваме се, че сме успели да ви помогнем с нашата статия и сте успели да определите идеалното кръвно налягане. Вашето тяло ще ви благодари.

Източници:

https://academic.oup.com/eurheartj/article/39/33/3021/5079119

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/diagnosis-treatment/drc-20373417

http://pfyziolklin.upol.cz/?p=993

© 2021 nashezdrave.eu