Странични ефекти на L-триптофана – как да ги предотвратим?
L-триптофанът е незаменима аминокиселина, която е необходима главно за производството на хормона на щастието серотонин. Той е важен за цялостното психично здраве и съня. Какъв ефект има L-триптофанът върху човешкия организъм? Наистина ли помага срещу депресия и лошо качество на съня?
L-триптофанът е важно вещество, което влияе върху производството на хормоните серотонин и мелатонин. Триптофанът се приема в организма от храната и недостигът му може да се прояви в различни психологически разстройства.
По този начин L-триптофанът може да се разглежда като превенция срещу различни разстройства на настроението и психологически проблеми.
Какво представлява L-триптофанът?
L-триптофанът е незаменима аминокиселина и основен елемент на протеините. Триптофанът не се произвежда от човешкия организъм и затова трябва да се набавя с храната.
След усвояването му от храната L-триптофанът се превръща в молекулата 5-HTP (5-хидрокситриптофан), а след това от 5-HTP в хормона на щастието серотонин.
В присъствието на витамини В3 и В6 триптофанът се превръща в хормона серотонин. През нощта серотонинът се превръща в мелатонин, известен още като хормон на съня.
Серотонинът е невротрансмитер и по този начин подпомага предаването на нервните сигнали в мозъка и храносмилателния тракт, влияе върху процеса на сън и терморегулацията на тялото. Промените в нивата на серотонин в мозъка могат да променят неблагоприятно моментното настроение и цялостното психологическо състояние.
L-триптофанът подпомага синтеза на витамин В3 (ниацин), който е важен за превръщането на микроелементите в енергия. Той също така е витамин, който регулира апетита. Интересно предимство е, че въпреки че триптофанът успокоява ума, той спомага за подобряване на физическата работоспособност.
Възможни ефекти от приема на L-триптофан:
- Стимулиране на производството на серотонин
- Стимулиране на производството на мелатонин
- Подпомагане на качеството на съня
- Намаляване на проблема с безсънието
- Подпомагане на цялостното психологическо състояние
- Повишаване на умствената и физическата енергия
- Намаляване на състоянията на тревожност
- Намаляване на чувството на напрежение и стрес
- Подкрепа на имунитета и нервната система
- Когнитивна подкрепа
- Подкрепа за храносмилателната система
- Подпомагане на енергийния метаболизъм
Затова триптофанът може да бъде намерен в храни с високо съдържание на протеини. Това са предимно месото, яйцата, сиренето, рибата, ядките, семената, тофуто, бобовите растения и други.
Така че, ако се храните балансирано и пълноценно, най-вероятно приемате триптофан и необходимите вещества за неговото преобразуване.
Понастоящем на пазара има доста голям брой хранителни добавки, съдържащи L-триптофан. Прах, капсули или таблетки. Те обаче не трябва да заместват балансираната диета.
При редовна и продължителна употреба максималната доза е 1500 mg дневно. За някои хора може да е достатъчна доза от 200 g до 500 g дневно или дори по-малко.
Препоръчителната дневна доза не трябва да се превишава, тъй като прекомерната употреба на триптофан може да доведе до появата на неблагоприятни ефекти върху здравето.
По отношение на количеството на приемания L-триптофан обаче може да се говори за конкретни източници и суровини. Някои белтъчни храни просто се характеризират с високи количества от тази аминокиселина.
Високи хранителни източници на L-триптофан:
- Пилешко
- Говеждо месо
- Яйца
- Сьомга
- Скариди
- Млечни продукти (извара)
- Боб
- Банан
- Спанак
- Ядки и семена (тиква)
Предписаната доза не се прилага за фармакотерапия, професионално коригирана от лекар за лечение на определени медицински състояния.
Хранителните добавки не са предназначени за бременни и кърмещи жени или деца.
Лицата, лекувани в психиатрична или неврологична клиника, трябва да се консултират с лекаря си относно годността на тази хранителна добавка.
Странични ефекти на л-триптофан и противопоказания
L-триптофанът има редица ползи за здравето, но хранителната добавка може да предизвика неприятни странични ефекти при някои хора. Въпреки това, страничните ефекти не са често срещани.
L-триптофанът е незаменима аминокиселина, която е важна за редица функции в организма, включително за синтеза на протеини и производството на невротрансмитери. Въпреки полезното си действие L-триптофанът може да има и някои неблагоприятни ефекти.
Един възможен страничен ефект е умора и сънливост. L-триптофанът е прекурсор на невротрансмитера серотонин, който по-късно се превръща в хормона мелатонин, отговорен за регулирането на съня. Ето защо прекомерната консумация на L-триптофан може да доведе до сънливост и намалени нива на енергия.
Освен това прекомерната употреба на L-триптофан може да причини стомашно-чревни проблеми като диария, гадене или болки в стомаха. Тези симптоми често са свързани с повишено производство на киселина в стомаха или неправилно храносмилане.
Понякога приемът на L-триптофан може да предизвика и алергични реакции като сърбеж, обриви или подуване. Тези симптоми обаче са редки и повечето хора понасят добре L-триптофан.
Важно е да се отбележи, че страничните ефекти на L-триптофана могат да варират в зависимост от индивидуални фактори като доза, начин на приложение и индивидуална чувствителност на организма. Препоръчително е да се консултирате с Вашия лекар преди да приемете L-триптофан, особено ако имате съществуващи заболявания или приемате други лекарства. Ако се появят нежелани реакции, важно е да спрете приема на L-триптофан и да потърсите лекарски съвет.
Възможно е да се появят стомашно-чревни ефекти, изразяващи се в киселини, болки в корема и чувство на гадене. Други нежелани реакции включват главоболие или сухота в устата. По-редките включват замайване, обща слабост, тежко дишане или замъглено зрение.
В този случай е необходимо да спрете приема на хранителната добавка и да се консултирате с Вашия лекар относно здравословното Ви състояние.
Не приемайте L-триптофан, ако сте бременна или кърмите. Ако се опитвате да забременеете, консултирайте се с гинеколог за съвет относно употребата.
Хранителната добавка не е подходяща и за деца.
Не приемайте триптофан, ако имате чернодробно или бъбречно увреждане – консултирайте се с лекар.
Източници
- healthline.com – Какво представлява триптофанът? Healthline. Грант Тинсли, д-р, CSCS
- medicalnewstoday.com – Какво трябва да знаете за добавките с L-триптофан. Medical News Today. Феми Арему, доктор по фармация