info@nashezdrave.eu

Магнезий при бременност: осигуряване на здравословна бременност

Магнезий
Магнезий при бременност

Магнезий при бременност: осигуряване на здравословна бременност

Магнезият е един от много важните минерали, които влияят на много процеси в човешкото тяло. По време на бременността необходимостта от прием на магнезий се увеличава между15% и 30 %. В същото време поради повишените хормони се увеличава и консумацията му в организма, причинено от по силното кръвоснабдяване на бъбреците, поради което той се отделя от организма в по-големи количества с урината. Естествено, това означава, че приемът на този ценен минерал трябва да бъде увеличен от бременната жена. Магнезият при бременност може да се приема от храната, но има и подходящи хранителни добавки, които ще гарантират, че магнезият няма да липсва в организма на бременната жена. Неговото въздействие се използва при лечението на различни симптоми като прееклампсия, високо кръвно налягане, спазми или предотвратява риска от преждевременно раждане. Колко магнезий при бременност може да приема една жена? Помага ли магнезият при крампи на краката?

Роли и ефекти на магнезия в организма:

Повечето лекари информират жените по време на бременност за повишените нужди на организма им от прием на ценни хранителни вещества, протеини, въглехидрати, мазнини, витамини и минерали. Сред важните минерали не само в живота на бременната жена е и магнезият. Достатъчното количество магнезий е от съществено значение както за жената, така и за самия плод. При бременност магнезият е важен за правилното развитие на костите, органите и нервната система на бебето. Магнезият играе важна роля в обмяната на веществата. Най-голяма част от магнезия се намира в мускулите и костите на хората. Той присъства в стотици биохимични процеси на човешкото тяло. Има ли магнезий при бременност странични ефекти? Какъв магнезий при бременност да приемам?

Магнезий при бременност и неговите функции

Магнезият е един от минералите – електролити, които са от съществено значение за функционирането на тялото ни. По време на бременността на жената нивото на магнезий в кръвта намалява и той се отделя в по-голяма степен по време на уриниране, като в различните етапи на бременността нуждата от магнезий се увеличава с 15-30%.

Повишената консумация се дължи на растящия плод, чиято нужда от магнезий се увеличава. Магнезият играе роля в потискането на мускулните контракции, втвърдяването на корема, например, също и в маточните контракции по време на фалшиви или родилни контракции. Той допринася за стабилното кръвно налягане, влияе върху нивата на холестерола, кръвната захар и подпомага здравословната функция на сърцето.

Например магнезият контролира до 300 ензима в организма, които превръщат приетите хранителни вещества в енергия или протеини от аминокиселини. Той също така подпомага храносмилането. Той елиминира рисковете от подуване, мускулни крампи в крайниците или намалява честотата на втвърдяване на корема. Като цяло допринася за здравето на костите, здравето на зъбите и доброто състояние на мускулите. Има положителен ефект срещу появата на мигрена, която често е резултат от недостатъчно количество магнезий в кръвта.

По време на бременност той оказва значително влияние върху настроението и психологическото равновесие на бременната жена. До известна степен намалява риска от депресивни състояния и допринася за по-качествен сън. Достатъчната концентрация на магнезий в кръвта на бременната жена действа като превенция при развитието на различни здравословни усложнения.

Симптоми на недостиг на магнезий:

Какво може да причини недостиг на магнезий по време на бременност? По принцип той може да повлияе отрицателно на всички процеси в организма, от които е част. Той обаче представлява и много по-голям риск за бременната жена, който може да застраши развитието и здравето на плода. Действието на магнезия в организма е много обширно. Кои симптоми могат да показват, че нивото на магнезий в организма не е достатъчно?

  • Нередовен сърдечен ритъм
  • По-честа поява на мускулни крампи – на прасците, пръстите на ръцете, по-често втвърдяване на корема…
  • Нестабилно кръвно налягане – прееклампсия и еклампсия
  • Бърз сърдечен ритъм и недостиг на въздух
  • Повишен риск от преждевременно раждане – преждевременно изтичане на околоплодните води
  • Риск от спонтанен аборт или бебе с ниско тегло при раждане
  • По-голяма вероятност от мигрена и главоболие
  • Повишена чувствителност на организма към стреса – нервност, лошо настроение, тревожност (имайте предвид възможното развитие на следродилна депресия) и умора.
  • По-висока степен на кариес, чупливост на ноктите и косата
  • Възможен риск от развитие на гестационен диабет
  • Храносмилателни смущения (запек, диария, повръщане), причинени от неадекватна регулация на някои ензими и по-слаба метаболитна регулация на абсорбцията на протеини, мазнини и захари.

Диагностиката се извършва чрез вземане на кръв и последващ анализ. По този начин се установява нивото на магнезий и се предписва терапия за системно увеличаване на количеството магнезий. Ниво под 0,7 ммол/л се счита за намалено. Често недостигът се индикира и от недостиг на други минерали като калций или калий. В някои случаи се проследява и количеството магнезий, отделяно с урината. В повечето случаи приемът на магнезий се увеличава чрез подходящи хранителни добавки или промени в начина на живот.

При остри случаи се прилага магнезиева инфузия при бременност, която директно навлиза в кръвния поток с по-висока концентрация на магнезий и по този начин оптимизира биохимичните процеси, които в противен случай може да не функционират правилно в организма и да причинят гореспоменатите усложнения или необратими последици.

Препоръчителна дневна доза магнезий за бременни жени:

Много жени питат в дискусии и форуми какъв магнезий е препоръчително да се приема по време на бременност. Независимо дали става въпрос за превантивна употреба или е установено, че бременната жена има недостиг на магнезий в организма си, най-добре е да се консултирате с лекар/лекарка или фармацевт/аптека. На пазара има голям брой хранителни добавки, съдържащи магнезий и други минерали. Съществуват и добавки, които съдържат единствено магнезий.

Магнезият се предлага под различни форми. Важното при приема му е колко ефективно може да се усвои от организма. Както за превенция, така и за недостиг на магнезий, лекарите и експертите препоръчват употребата на хранителни добавки, които съдържат магнезий. Оротиновата киселина, например, се счита за перфектния носител на магнезий в организма. Благодарение на това магнезият се усвоява ефективно.  Някои хранителни добавки комбинират няколко вида магнезиеви носители и усвояването им е от различно естество, което също е добър избор.

Няколко източника посочват различни граници на оптималната доза магнезий при бременност. Затова следвайте предимно препоръките на вашия лекар или фармацевт за лекарства без рецепта и по лекарско предписание, които могат най-добре да ви посъветват за количеството магнезий, необходимо за вашите нужди. Лекарите също така съветват бременните жени да консумират повече храни, богати на магнезий.

Някои източници посочват, че по време на бременност е препоръчително да се приемат от 200 до 400 mg дневно. Други източници посочват оптимална стойност от около 350-400 mg дневно. Този по-висок прием се дължи на факта, че нуждите на организма от магнезий са по-високи по време на бременността. Особено от 16-ата до 18-ата седмица нататък нивото му намалява и организмът го отделя с по-голяма скорост. Дневната доза магнезий при бременност може да има и възрастова граница. Бременните жени на възраст до 18 години трябва да приемат дневна доза от около 400 mg, тези на възраст от 19 до 30 години – 350 mg, а тези на възраст над 31 години – около 360 mg дневно.

Колко време да приемате магнезий при бременност?

От около 36-ата седмица на бременността гинеколозите съветват бъдещите майки да пропуснат хранителните добавки, съдържащи магнезий, както и да ограничат приема му в естествената храна. Тъй като ефектите на магнезия намаляват риска от мускулни спазми – контракции, те естествено могат да повлияят на мускулната активност на матката (забележете: тя е мускулен орган). Следователно те могат да предизвикат потискане на фалшиви (Бракстън-Хикс) или родилни контракции. Това представлява нежелано състояние в последния етап на бременността.

От кога да се приема магнезий при бременност не е строго установено. Въпреки това се препоръчва магнезият да се приема като превантивна добавка още преди бременността и най-късно от 16-ата седмица на бременността, когато количеството му в организма намалява. Както и при фолиевата киселина например, превантивната употреба е за предпочитане. Въпреки че вероятността от предозиране с магнезий е минимална, твърде много магнезий също може да причини вреда. Твърде високото ниво на магнезий може да се прояви като прекомерна сънливост, диария, изпотяване или неравномерен сърдечен ритъм. Твърде много магнезий може да доведе и до синдрома на мързеливата матка, а в някои случаи може да причини пренасяне на бременността. По-често срещаното усложнение при бременност обаче е просто липсата на магнезий в организма.

Магнезий при бременност – опит

Темата за магнезия по време на бременност също се обсъжда от жени, които дискутират в различни платформи. Повечето жени заявяват, че са приемали магнезий по време на бременност, и то по различни причини. Някои за маточни контракции и втвърдяване на корема, други заради променливо налягане, умора, безсъние, нервност или задух. По отношение на формата жените предпочитат таблетките, но редица от обсъждащите магнезий в ефервесцентна форма също посягат към него. Предпочитанията се различават и по отношение на отделните продукти. Най-често се споменаваха хранителните добавки. Опитните майки също така напомнят, че приемането на магнезий от 35 тт нататък не е препоръчително за потискане на контракциите. При някои жени прекомерните количества магнезий са причинили пренасяне на бременността.

Източници:

Magnesium supplementation in pregnancy – Makrides, M – 2014 | Cochrane Library

Effect of Magnesium Supplement on Pregnancy Outcomes: A Randomized Control Trial – PMC (nih.gov)

The Role of Magnesium in Pregnancy and in Fetal Programming of Adult Diseases – PMC (nih.gov)

Magnesium supplementation and preeclampsia in low-income pregnant women – a randomized double-blind clinical trial | BMC Pregnancy and Childbirth | Full Text (biomedcentral.com)

© 2021 nashezdrave.eu